Hirkash z Panských lesů
alias

Nick


Domů

Aktuality

O mně

Fotogalerie

Můj původ

Proč vizslu?

Standard plemene

Štěně

Vzkazy

Odkazy

Výstavy

Zkoušky

Kontakt

 

             Štěně aneb na co se připravit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuto sekci jsem připravila pro ty, kteří teprve uvažují o štěňátku, nebo jedno takové doma mají a zjišťují co se dá. Rozhodně nejsem žádný profi chovatel, ale člověk, co si pořídil prvního pejska a veškeré moje rady a postřehy jsou ze zkušenosti s naším pejskem. Hodně mi taky pomohli rady od ostatních chovatelů – díky moc.

 

 

 

Určitě než si pořídíte domů malého chlupáče, pořádně se zamyslete, zda jste opravdu schopni a ochotni mu věnovat veškerou péči, volný čas a hlavně vaši lásku. Není to hračka na pár dní, ale živý tvoreček, který má svoje city a bude na vás plně závislý. Pamatujte na to!!!

 

 

S čím počítat než si pořídím Vizslu

- je to jako s miminem, potřebuje péči, tudíž i hodně vašeho času (vlastně

  všechen váš volný)

- ničení a okusování všeho možného je běžné, hlavně když se nudí a jsou doma     

   sami (pelíšek vydrží max. pár týdnů)

- pokud jste nebyli zvyklí na pohyb, tak se těšte:o)

- loužičky a bobky se u vás doma určitě objeví

- pokud máte zahradu, tak počítejte s novými neplánovanými změnami jako jsou

   různé vyhrabané nory a ožvýkané květy

- granulky, hračky a jiné propriety něco stojí a to nemluvě o veterináři

 

Výcvik

S výcvikem se samozřejmě začíná později, ale i malé štěně už můžete pomalu vychovávat. Také záleží na tom, zda ho budete využívat i jako loveckého psa. Maďaři jsou opravdu učenlivý. Za chvíli pochopí povel „sedni“ a pak přibudou další a další. Nejdůležitější je ale přivolání. Povel „ke mně“ chce učit úplně hned od začátku. Určitě to chce zlehka, každý den chviličku. Jejich malý mozeček žádné půlhodinové drezírování nepobere. Je dobré, ho od začátku učit chodit na volno. Ale to pouze na bezpečných místech!! Jak jen je to možné, vodit ho mezi ostatní pejsky. Sice se bude nějakých pár měsíců všem vzdávat (to je v pořádku), ale zvykne si a v dospělosti nebude agresivní na ostatní pejsky.

Docela dobrá vychytávka je učit pejska vyčůrat se na povel. Když pejsek začne čůrat (venku, tam kde má), tak se klidným hlasem opakuje čůrej, čůrej. Za chvíli si tento povel spojí s čůráním a pak stačí jenom zavelet „jdi se vyčůrat“ a je to.

Ovšem o výcviku se raději poraďte buď s chovatelem nebo s nějakým odborníkem. Bohužel i takové milé stvoření jako je maďarský ohař může člověku pěkně přerůst přes hlavu. Je to pes a to celkem veliký. Na to je také potřeba brát zřetel, tak aby jste jednoho krásného dne neposlouchali vy jeho a ne o Vás!

 

 

Lumpárny alá Nick

Tak jednu veselou příhodu z „natáčení“

Jednoho krásného dne, jsme byli na chatě. Bylo ráno a my se chystali na snídani. Manžel si rozložil na stole Hermelín. Moc dobře jsme si všechno hlídali a Nick neměl sebemenší šanci. Po chvíli čuchání a vytí zjistil že nic nedostane, tak se urazil a odkráčel. Manžel si opatrně odkrojoval z již zmiňovaného Hermelínu a moc si pochutnával. Odkrojil si tak max. 2 tenké plátky. Když v tu chvíli jsem zpozornila. Pes je venku a je nějak v klidu. To je vždy podezřelé. Oba jsme hned vyskočili a šli ho zkontrolovat. Samozřejmě se Nick chtěl prohrabat do západního Německa. Nora jako blázen. Tak jak koukáme na to dílo zkázy, tak je najedou Nick pryč. A teď mi blesklo hlavou. Hermelín!!!! Jen co jsme doběhli zpátky, tak nás akorát Nick míjel. Šibalsky se nám vyhnul a jenom jsem viděla na okraji jeho tlamičky celý ten koláč sýra. Na stole zbyl už jenom ten mastný papír. No pěkně nás přečůral, jen co je pravda. Jenom by mě zajímalo co si v tu chvíli asi myslel. Ale každopádně byl blahem bez sebe:o)